6 راه برای تنظیم سلامتی معمول بدن نسبت به تغییرات فصلی

 

اجازه ندهید که تاریکی زمستان و شبهای طولانی اهداف سلامتی و تناسب اندام شما را از بین ببرد!

وقتی فصل تغییر می کند ، مهم است که با نیازهای بدن سازگار شوید. در زمستان ، تغییر فصلی می تواند انگیزه شما را کم کند و می خواهید بیشتر بخوابید. با ساعات کمتری از نور روز ، دما ممکن است در حال کاهش باشد ، که قطعاً می تواند بدن شما را از لرزه درآورد. نه فقط شما نیستید ، شما تنبل نیستید. علم تأثیر تغییرات فصلی بر سلامتی شما را تأیید کرده است. 

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی تنظیم برنامه سلامتی خود هنگام رسیدن زمستان آورده شده است.

1. خود را در چرخه خواب سالم قرار دهید

از آنجا که شب زودتر و زودتر می آید و صبح هر روز تاریک تر می شود ، ساعت داخلی بدن می تواند برای تنظیم مشکل داشته باشد. وقتی در طی روزهای کوتاهتر زمستان در معرض ساعات کمتری از نور خورشید قرار بگیرید ، بدن شما ملاتونین بیشتری تولید می کند ، هورمونی که چرخه خواب / بیداری را تنظیم می کند. به خصوص حفظ چرخه خواب سالم در ماه های سرد بسیار مهم است. سعی کنید هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شوید تا الگوی خواب شما تنظیم شود ، که به خلق و خو ، عملکرد ایمنی بدن و خستگی کمک می کند. ممکن است برای شما طبیعی باشد که یک ساعت اضافی در ماه های زمستان بخوابید و این اشکالی ندارد!

 

2. غذاهای فصلی بخورید

غذا خوردن در فصل و تمرکز روی میوه ها و سبزیجات برداشت محلی فواید عمده ای دارد. غذاهایی که در خارج از فصل رشد می کنند قادر به رسیدن طبیعی نیستند - به طور کلی ، آنها خیلی زود برداشت می شوند و به سرعت مواد مغذی خود را از دست می دهند. ثابت شده است که سبزیجات فقط در عرض یک هفته دو سوم ویتامین C خود را از دست می دهند! خوردن هرچه بیشتر فصلی - و به صورت محلی - اطمینان از دریافت هرچه بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی در بدن را خواهد داشت.

3- اصلاح تمرینات خود را برای سلامت روان خود در نظر بگیرید

حرکت مهم است که استرس و افسردگی را دور نگه دارد ، اما ممکن است زمان اصلاح نحوه تمرین فرا رسیده باشد. به عنوان مثال ، تمرینات HIIT هورمون کورتیزول را آزاد می کنند که نحوه پاسخ بدن به عوامل استرس زا را کنترل می کند. اگر در یک حالت فصلی افسرده یا مضطرب هستید ، ممکن است ارزش داشته باشد که یک تمرین مانند یوگا یا پیلاتس را به برنامه روزانه خود اضافه کنید ، چیزی که ترمیم باشد و نه فشار بر روی مرز.

 

4- هیدراته بمانید

نوشیدن مقدار زیادی آب! در ماه های تابستان گرما به شما یادآوری می کند که بدن خود را مرطوب نگه دارید ، اما در پاییز و زمستان ممکن است احساس تشنگی نکنید و نوشیدن آب به اندازه گذشته را فراموش کنید. اگر در طول روز از نوشیدن آب بی حوصله می شوید ، آمینو اسیدهای شاخه دار را برای تقویت عضله استفاده کنید.

 

5. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید

ویتامین D به عنوان "ویتامین آفتاب" شناخته می شود زیرا در بدن در پاسخ به جذب اشعه UVB از خورشید تولید می شود. وقتی ماه های خنک تر می گذرد ، مردم زمان کمتری را در زیر نور آفتاب می گذرانند و سطح ویتامین D کاهش می یابد. ویتامین D کم با اختلال عاطفی فصلی و همچنین از دست دادن استخوان و عضله در ارتباط است. چه کاری می توانی انجام بدهی؟ علاوه بر مصرف مکمل می توانید رژیم خود را تنظیم کنید تا ویتامین D را در اولویت قرار دهید قارچ ها ، تخم مرغ ها و ماهی های چرب تنها چند مورد از غذاهای غنی از D هستند که باید به خرید خود اضافه کنید.

6. به طور منظم ورزش کنید

حفظ روال ورزش سالم در شیفت های فصلی بسیار مهم است ، حتی اگر احساس انگیزه کمتری داشته باشید. اگر چنین است و هوای سرد و اوایل شب مانع از ترک خانه می شود ، سعی کنید در خانه تمرین کنید،راه دیگر برای ورزش روزمره پیاده روی به جای رانندگی است. پیاده روی علاوه بر داشتن ورزش مناسب ، شما را در معرض نور خورشید و هوای تازه قرار می دهد. علاوه بر این ، ورزش به تنظیم خلق و خو کمک می کند و می تواند به برنامه خواب شما کمک کند.

 

7 ویژگی ویتامین c برای بدن

 
 
ویتامین C یک ویتامین اساسی است ،  که بدن شما قادر به تولید آن نیست. با این حال ، این ویتامین مزایای چشمگیر و نقش بسیارمهمی در سلامتی بدن دارد.
این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات ، از جمله پرتقال ، توت فرنگی ، کیوی ، فلفل  ، کلم بروکلی ، کلم و اسفناج یافت می شود.
میزان توصیه شده روزانه ویتامین C برای خانم ها 75 میلی گرم و برای آقایان 90 میلی گرم است.
در اینجا 7 مزیت اثبات شده علمی از مصرف مکمل ویتامین C ارائه شده است.
 
1.خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که می تواند دفاع طبیعی بدن را تقویت کند .
آنتی اکسیدان ها مولکولی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلولها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند.
هنگامی که رادیکال های آزاد جمع می شوند ، آنها می توانند وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد کنند ، که به بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است.
مطالعات نشان می دهد که مصرف ویتامین C می تواند میزان آنتی اکسیدان خون شما را تا 30٪ افزایش دهد.
 
2. ممکن است به فشار خون بالا کمک کند
تقریباً یک سوم از بزرگسالان دارای فشار خون بالا هستند.
فشار خون بالا شما را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد ، علت اصلی مرگ در جهان.
مطالعات نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و بدون فشار خون بالا کمک کند.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C به آرامش رگ های خونی که از قلب منتقل می شوند کمک می کند که باعث کاهش فشار خون می شود.
علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C باعث کاهش فشار خون سیستولیک (بالاترین مقدار) 3.8 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) 1.5 میلیمتر جیوه به طور متوسط ​​در بزرگسالان سالم می شود.
در بزرگسالان با فشار خون بالا ، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک 1.7 میلی متر جیوه کاهش می دهد.
اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما هنوز مشخص نیست که آیا اثرات فشار خون بلند مدت است یا خیر. علاوه بر این ، افرادی که فشار خون بالایی دارند ، نباید فقط برای درمان به ویتامین C اعتماد کنند.
 
3. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد
بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است .
بسیاری از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند ، از جمله فشار خون بالا ، سطح بالای کلسترول تری گلیسیرید یا LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL (خوب).
ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطرزا کمک کند ، که ممکن است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.
به عنوان مثال ، تجزیه و تحلیل 9 مطالعه با 293172 شرکت کننده ترکیب نشان داد که بعد از 10 سال ، افرادی که روزانه حداقل 700 میلی گرم ویتامین C مصرف می کردند ، 25٪ خطر بیماری قلبی کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف نکردند ، داشتند 
تجزیه و تحلیل دیگر از 13 مطالعه به بررسی تأثیر حداقل 500 میلی گرم ویتامین C روزانه بر عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول خون و میزان تری گلیسیرید پرداخت.
تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C به میزان قابل توجهی LDL (بد) کلسترول را تقریباً 7.9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را به میزان 20.1 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد 
به طور خلاصه ، به نظر می رسد مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.
 
4- ممکن است سطح اسید اوریک خون را کاهش داده و از بروز حملات نقرس کمک کند
نقرس نوعی ورم مفاصل است که تقریباً 4٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد.
فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل ، به خصوص انگشتان پا است. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات شدید و ناگهانی و درد هستند.
علائم نقرس وقتی بیش از حد اسید اوریک در خون وجود داشته باشد ظاهر می شود. اسید اوریک یک محصول زباله است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا ، ممکن است متبلور شود و در مفاصل رسوب کند.
جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک کند.
به عنوان مثال ، یک مطالعه شامل 1387 مرد نشان داد که افرادی که بیشترین ویتامین C را مصرف کرده اند ، میزان اسید اوریک خون این افراد به میزان قابل توجهی پایین تر از آنهایی که کمترین مقدار مصرف کرده اند  است.
یک مطالعه دیگر 46994 مرد سالم بیش از 20 سال را دنبال کرد تا مشخص شود که آیا میزان مصرف ویتامین C با ایجاد نقرس مرتبط است. مشخص شد افرادی که مکمل ویتامین C مصرف کرده اند ، 44٪ خطر نقرس کمتر دارند.
علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل از 13 مطالعه نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C در طول 30 روز ، به طور قابل توجهی اسید اوریک خون را کاهش می دهد.
در حالی که به نظر می رسد ارتباط مستقیمی بین میزان ویتامین C و میزان اسید اوریک وجود دارد ، مطالعات بیشتری در مورد تأثیر ویتامین C بر روی نقرس مورد نیاز است.
 
5- به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند
آهن ماده مغذی مهمی است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. برای ساخت گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن در بدن ضروری است.
مکمل های ویتامین C می تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهن کم جذب مانند منابع گیاهی به آهن فرمهایی که جذب آن آسان تر است کمک می کند .
این امر به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است ، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.
در حقیقت ، صرفاً 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است 67 درصد جذب آهن را بهبود بخشد 
در نتیجه ، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در بین افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.
در یک مطالعه به 65 کودک مبتلا به کم خونی فقر آهن خفیف ، یک مکمل ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند.
اگر میزان آهن کمی دارید ، مصرف بیشتر غذاهای سرشار از ویتامین C یا مصرف مکمل ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن خون شما کمک کند.
 
6. ایمنی را تقویت می کند
یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم به مصرف مکمل های ویتامین C روی می آورند تقویت ایمنی بدن است ، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد.
اول ، ویتامین C به تشویق تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند ، که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کنند.
دوم ، ویتامین C به این سلولهای سفید خون کمک می کند تا ضمن محافظت از آنها در برابر صدمه توسط مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد ، از کارآیی بیشتری برخوردار شوند.
سوم ، ویتامین C یک بخش اساسی از سیستم دفاعی پوست است. به طور فعال به پوست منتقل می شود ، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به تقویت موانع پوست کمک کند .
مطالعات همچنین نشان داده اند كه مصرف ویتامین C می تواند زمان بهبود زخم را كاهش دهد.
علاوه بر این ، سطح پایین ویتامین C با پیامدهای بهداشتی ضعیف مرتبط است.
به عنوان مثال ، افرادی که ذات الریه دارند ، ویتامین C کمتری دارند و به نظر می رسد مکمل های ویتامین C باعث بهبود زمان بهبودی می شوند.
 
7. با افزایش سن از حافظه و تفکر خود محافظت می کنید
دمانس اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم تفکر و حافظه ضعیف به کار می رود.
این بیماری بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و به طور معمول در بزرگسالان مسن مشاهده می شود.
مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز ، ستون فقرات و اعصاب (در کل با عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد .
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. مقادیر کم این ویتامین به اختلال در تفکر و یادآوری مرتبط است.
علاوه بر این ، مطالعات متعددی نشان داده اند که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است ویتامین C خون پایین تری داشته باشند .
علاوه بر این ، مصرف زیاد ویتامین C از مواد غذایی یا مکمل ها نشان داده شده است که با افزایش سن ، تأثیر محافظتی در تفکر و حافظه می گذارد.
در صورت دریافت مقدار کافی ویتامین C از رژیم غذایی ، ممکن است مکمل های ویتامین C در برابر شرایطی مانند زوال عقل کمک کند.

معرفی شرکت سایتک

SCITEC NUTRITION® ، یکی از تولید کنندگان پیشرو مکمل های ورزشی ، با قابلیت تولید خود در بیش از 30000 متر مربع انبار و تاسیسات تولیدی است.


در 20 سال گذشته ، SCITEC به یکی از مارک های پیشرو در زمینه مکمل های غذایی اروپا با بیش از 700 نوع محصول ، 135 طعم تبدیل شده و هنوز هم در حال رشد است!
بیش از 600 کارمند اختصاصی این کار را ممکن می سازند.


SCITEC یکی از بزرگترین مصرف کنندگان پروتئین آب پنیر در جهان است که سالانه 120 میلیون وعده در بیش از 50 طعم به فروش می رساند محصولاتی با کیفیت عالی و مدرن.

 

 سایتک قادر به تولید بیش از 100000 وعده پروتئین در ساعت هست.

 

چرا بدن به روی (زینک) نیاز دارد

روی (زینک) چیست؟ روی یا زینک نوعی ماده معدنی است که سلول های بدن برای مبارزه با ویروس ها و باکتری ها به آن نیاز دارند. همچنین روی برای ساخت DNA ضروری است. زینک یا روی در بهبود زخم ها کمک کرده و باعث بهبود حس چشایی و بویایی می‌شود. وجود زینک برای رشد و نمو نوزادان و کودکان بسیار لازم و ضروری است.

 بدن به چه مقدار روی یا زینک نیاز دارد؟
 یک مرد بالغ روزانه 11 میلی گرم روی یا زینک و یک زن بالغ روزانه به هشت میلی گرم روی یا زینک نیازمند هستند. در دوران بارداری و شیردهی نیاز بدن به زینک بیشتر بوده و حدود 12 میلی گرم در روز می باشد. کودکان بر حسب سن و جنس نیازهای متفاوتی دارند و برای تعیین میزان دریافتی روزانه روی باید با پزشک اطفال مشورت شود.

آیا روی یا زینک کافی دریافت می‌کنیم؟
 افراد سالم که رژیم غذایی متعادل دارند معمولاً زینک کافی دریافت می کنند. اما برخی شرایط و مشکلات باعث کمبود روی در افراد می‌شود بعضی از آنها عبارتند از: جراحی معده یا روده، مصرف الکل، بیماری های گوارشی مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون.
 افرادی که رژیم گیاهخواری دارند و گوشت و فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنند به سختی می‌توانند از طریق رژیم غذایی زینک کافی دریافت کنند و معمولا به آنها توصیه می‌شود مکمل زینک مصرف کنند.

 کمبود روی چه مشکلاتی به وجود می آورد
 کمبود روی یا زینک باعث اختلال و کندی رشد و تاخیر در بلوغ نوجوانان می شود. کمبود روی در بالغین می‌تواند منجر به ریزش مو،  اسهال، احساس درد و سوزش در چشم و پوست و از دست دادن اشتها شود. علاوه بر این کمبود روی در مردان می تواند باعث اختلالات جنسی شود.

مصرف مکمل ها و تقویت سیستم ایمنی

ترکیبات و مواد مختلفی می توانند بر بهبود و تقویت سیستم ایمنی موثر باشد. گروهی از افراد خصوصا افرادی که دسترسی و زمان کافی برای مصرف تمام گروه های مواد مغذی ندارند، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای غیر واگیر مانند دیابت، بیماری های تنفسی و ... هستند و افرادی که به هر طریقی دارای ضعف در سیستم ایمنی بدن هستند، می توانند در کنار رژیم روزانه خود از مواد مغذی به شکل مکمل ها نیز استفاده کنند.

ویتامین سی:
ویتامین سی یک ویتامین ضروری است به این معنی که بدن توانایی تولید آن را ندارد. با این وجود این ویتامین نقش های گسترده ای دارد و می تواند در سلامتی نقش های گسترده ای را ایفا کند. این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.
نیاز روزانه به ویتامین سی بین 75-90 میلی گرم در روز است. این ویتامین از طریق مکمل نیز می تواند در بهبود شرایط موثر باشد. مکمل های ویتامین سی به شکل های مختلف از جمله قرص های زیر زبانی، قرص های جوشان، و قرص های جویدنی وجود دارد. این قرص ها اغلب در دوز 500 یا 1000 میلی گرم موجود هستند و در افراد با ضعف سیستم ایمنی و یا عدم دریافت مناسب از مواد غذایی حاوی این ویتامین، می تواند مفید باشد.

رژیم های کم کربوهیدرات,پر پروتئین

امروزه چاقی در بین گروه های مختلف سنی بسیار شایع شده است. با اینکه ژنتیک می تواند در بروز چاقی مؤثر باشد اما بی تحرکی و تغذیه نامناسب از دلایل اصلی این معضل هستند. با توجه به حیاتی بودن نقش تغذیه در پیشگیری، بروز و یا درمان چاقی، رژیم های غذایی متنوعی جهت کنترل این مشکل پدید آمده اند؛ برخی تمرکز بر کاهش اشتها دارند در حالی که برخی دیگر بر محدود کردن کالری، کربوهیدرات یا چربی و ... تمرکز می کنند. یکی از دسته رژیم های نسبتاً جدیدتر، رژیم های کم کربوهیدرات و پر پروتئین هستند. در این مقاله به بررسی کامل این نوع از رژیم های غذایی می پردازیم.

تعریف رژیم های کم کربوهیدرات / پر پروتئین:
در رژیم غذایی افراد، سه نوع ماده درشت مغذی وجود دارد. کربوهیدرات (اصطلاحاً قندها یا نشاسته ها)، پروتئین و چربی. این درشت مغذی ها قادر به سوختن و تولید انرژی در بدن هستند و مصرف روزانه آن ها جهت تأمین انرژی و نیازهای بدن و حفظ سلامتی لازم هست.
با توجه به اینکه سهم انرژی حاصل از هر کدام از این درشت مغذی ها از کل کالری دریافتی روزانه فرد چقدر باشد، برای آن ها درصد گزارش می شود و با تغییر دادن میزان درصد هر کدام از این درشت مغذی ها، رژیم های غذایی متنوعی به وجود می آید. اغلب میزان درشت مغذی ها به صورت زیر هست:
- کربوهیدرات بین 45 تا 65%
- پروتئین بین 10 تا 35%
- چربی ها بین 20 تا 35%
مثلاً در اروپا میزان نرمال دریافت پروتئین، 16% از کل انرژی دریافتی روزانه هست که برای خانم ها تقریباً معادل 64 گرم پروتئین در روز و برای آقایان 88 گرم در روز است.

در مورد رژیم های پر پروتئین:
در واقع تعریف دقیقی از میزان پروتئین رژیم های پر پروتئین وجود ندارد اما در مطالعات علمی، میزان پروتئینی که در رژیم های کاهش وزن پر پروتئین در نظر گرفته شده است، 30% کل انرژی دریافتی بوده است.
این رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات انواع متفاوتی دارند. مثل رژیم اتکینز، رژیم Zone، رژیم South Beach، رژیم Sugarbusters، رژیم Protein Power و ...
(در صنعت غذا اگر در محصولی، 20% انرژی محصول از پروتئین باشد بر آن محصول بر چسب پر پروتئین زده می شود).

مکانیسم اثر رژیم های پر پروتئین/ کم کربوهیدرات:
پیش از بررسی مکانیسم های مختلف رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات، لازم هست که چند اصطلاح مرتبط شرح داده شود.
در بین درشت مغذی ها کربوهیدرات ها سوخت اصلی تأمین کننده انرژی برای سلول ها هستند. برای ورود کربوهیدرات (گلوکز) به سلول ها به هورمونی به نام انسولین نیاز هست. انسولین هورمونی هست که گلوکز را به سلول ها وارد کرده و به صورت چربی ذخیره می کند. انسولین هورمون افزاینده اشتها نیز هست. بنابراین هر چقدر میزان ترشح انسولین به دنبال یک ماده غذایی دارای کربوهیدرات بیشتر باشد، طبیعتاً اشتهای بیشتری هم برای فرد ایجاد می شود.
در مورد کربوهیدرات ها اصطلاحی به نام نمایه گلیسمیک (GI) وجود دارد. این شاخص گویای این است که با خوردن یک غذای حاوی کربوهیدرات، به چه سرعتی سطح قند خون بالا می رود. غذاهای با نمایه گلیسمیک پایین، تأثیر کمی بر افزایش قند خون دارند مثل غلات کامل و سبوس دار، سبزیجات و بسیاری از میوه جات. غذاهای با نمایه گلیسمیک بالا، سریع قند خون را بالا می برند مثل غلات و نان های سفید، نشاسته، آب میوه، دسر ها، شکلات، نوشابه، بعضی از میوه ها و ...
غذاهای با نمایه گلیسمیک بالا خیلی سریع قند خون را بالا می برند و به دنبال آن انسولین زیاد می شود و آن ها را وارد سلول ها کرده و به صورت چربی ذخیره می کند. این غذاها کمتر احساس سیری به فرد می دهند و طبیعتاً میزان پرخوری بیشتر و وزن فرد سریع تر بالا می رود. از طرفی چون میزان مواد مغذی با ارزش این مواد، اغلب خیلی کم هست، اصطلاحاً به آن ها "کالری خالی" گفته می شود. متأسفانه اغلب، رژیم غذایی افراد شامل حجم زیادی از این مواد غذایی هست. یکی از مزایای استفاده از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و پر پروتئین، محدود کردن دریافت مواد غذایی با نمایه گلیسمیک بالا هست.
یکی دیگر از ویژگی های مفید رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و پر پروتئین، دارا بودن مقادیر بالاتری پروتئین هست که در بین درشت مغذی ها، پروتئین ها سیر کننده ترین هست.