چرا بدن به روی (زینک) نیاز دارد


چرا بدن به روی (زینک) نیاز دارد
روی (زینک) چیست؟ روی یا زینک نوعی ماده معدنی است که سلول های بدن برای مبارزه با ویروس ها و باکتری ها به آن نیاز دارند. همچنین روی برای ساخت DNA ضروری است. زینک یا روی در بهبود زخم ها کمک کرده و باعث بهبود حس چشایی و بویایی می‌شود. وجود زینک برای رشد و نمو نوزادان و کودکان بسیار لازم و ضروری است.

 بدن به چه مقدار روی یا زینک نیاز دارد؟
 یک مرد بالغ روزانه 11 میلی گرم روی یا زینک و یک زن بالغ روزانه به هشت میلی گرم روی یا زینک نیازمند هستند. در دوران بارداری و شیردهی نیاز بدن به زینک بیشتر بوده و حدود 12 میلی گرم در روز می باشد. کودکان بر حسب سن و جنس نیازهای متفاوتی دارند و برای تعیین میزان دریافتی روزانه روی باید با پزشک اطفال مشورت شود.

آیا روی یا زینک کافی دریافت می‌کنیم؟
 افراد سالم که رژیم غذایی متعادل دارند معمولاً زینک کافی دریافت می کنند. اما برخی شرایط و مشکلات باعث کمبود روی در افراد می‌شود بعضی از آنها عبارتند از: جراحی معده یا روده، مصرف الکل، بیماری های گوارشی مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون.
 افرادی که رژیم گیاهخواری دارند و گوشت و فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنند به سختی می‌توانند از طریق رژیم غذایی زینک کافی دریافت کنند و معمولا به آنها توصیه می‌شود مکمل زینک مصرف کنند.

 کمبود روی چه مشکلاتی به وجود می آورد
 کمبود روی یا زینک باعث اختلال و کندی رشد و تاخیر در بلوغ نوجوانان می شود. کمبود روی در بالغین می‌تواند منجر به ریزش مو،  اسهال، احساس درد و سوزش در چشم و پوست و از دست دادن اشتها شود. علاوه بر این کمبود روی در مردان می تواند باعث اختلالات جنسی شود.

نوشتن نظر