7 ویژگی ویتامین c برای بدن


7 ویژگی ویتامین c برای بدن
 
 
ویتامین C یک ویتامین اساسی است ،  که بدن شما قادر به تولید آن نیست. با این حال ، این ویتامین مزایای چشمگیر و نقش بسیارمهمی در سلامتی بدن دارد.
این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات ، از جمله پرتقال ، توت فرنگی ، کیوی ، فلفل  ، کلم بروکلی ، کلم و اسفناج یافت می شود.
میزان توصیه شده روزانه ویتامین C برای خانم ها 75 میلی گرم و برای آقایان 90 میلی گرم است.
در اینجا 7 مزیت اثبات شده علمی از مصرف مکمل ویتامین C ارائه شده است.
 
1.خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که می تواند دفاع طبیعی بدن را تقویت کند .
آنتی اکسیدان ها مولکولی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلولها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند.
هنگامی که رادیکال های آزاد جمع می شوند ، آنها می توانند وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد کنند ، که به بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است.
مطالعات نشان می دهد که مصرف ویتامین C می تواند میزان آنتی اکسیدان خون شما را تا 30٪ افزایش دهد.
 
2. ممکن است به فشار خون بالا کمک کند
تقریباً یک سوم از بزرگسالان دارای فشار خون بالا هستند.
فشار خون بالا شما را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد ، علت اصلی مرگ در جهان.
مطالعات نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و بدون فشار خون بالا کمک کند.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C به آرامش رگ های خونی که از قلب منتقل می شوند کمک می کند که باعث کاهش فشار خون می شود.
علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C باعث کاهش فشار خون سیستولیک (بالاترین مقدار) 3.8 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) 1.5 میلیمتر جیوه به طور متوسط ​​در بزرگسالان سالم می شود.
در بزرگسالان با فشار خون بالا ، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک 1.7 میلی متر جیوه کاهش می دهد.
اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما هنوز مشخص نیست که آیا اثرات فشار خون بلند مدت است یا خیر. علاوه بر این ، افرادی که فشار خون بالایی دارند ، نباید فقط برای درمان به ویتامین C اعتماد کنند.
 
3. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد
بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است .
بسیاری از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند ، از جمله فشار خون بالا ، سطح بالای کلسترول تری گلیسیرید یا LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL (خوب).
ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطرزا کمک کند ، که ممکن است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.
به عنوان مثال ، تجزیه و تحلیل 9 مطالعه با 293172 شرکت کننده ترکیب نشان داد که بعد از 10 سال ، افرادی که روزانه حداقل 700 میلی گرم ویتامین C مصرف می کردند ، 25٪ خطر بیماری قلبی کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف نکردند ، داشتند 
تجزیه و تحلیل دیگر از 13 مطالعه به بررسی تأثیر حداقل 500 میلی گرم ویتامین C روزانه بر عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول خون و میزان تری گلیسیرید پرداخت.
تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C به میزان قابل توجهی LDL (بد) کلسترول را تقریباً 7.9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را به میزان 20.1 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد 
به طور خلاصه ، به نظر می رسد مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.
 
4- ممکن است سطح اسید اوریک خون را کاهش داده و از بروز حملات نقرس کمک کند
نقرس نوعی ورم مفاصل است که تقریباً 4٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد.
فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل ، به خصوص انگشتان پا است. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات شدید و ناگهانی و درد هستند.
علائم نقرس وقتی بیش از حد اسید اوریک در خون وجود داشته باشد ظاهر می شود. اسید اوریک یک محصول زباله است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا ، ممکن است متبلور شود و در مفاصل رسوب کند.
جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک کند.
به عنوان مثال ، یک مطالعه شامل 1387 مرد نشان داد که افرادی که بیشترین ویتامین C را مصرف کرده اند ، میزان اسید اوریک خون این افراد به میزان قابل توجهی پایین تر از آنهایی که کمترین مقدار مصرف کرده اند  است.
یک مطالعه دیگر 46994 مرد سالم بیش از 20 سال را دنبال کرد تا مشخص شود که آیا میزان مصرف ویتامین C با ایجاد نقرس مرتبط است. مشخص شد افرادی که مکمل ویتامین C مصرف کرده اند ، 44٪ خطر نقرس کمتر دارند.
علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل از 13 مطالعه نشان داد که مصرف یک مکمل ویتامین C در طول 30 روز ، به طور قابل توجهی اسید اوریک خون را کاهش می دهد.
در حالی که به نظر می رسد ارتباط مستقیمی بین میزان ویتامین C و میزان اسید اوریک وجود دارد ، مطالعات بیشتری در مورد تأثیر ویتامین C بر روی نقرس مورد نیاز است.
 
5- به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند
آهن ماده مغذی مهمی است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. برای ساخت گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن در بدن ضروری است.
مکمل های ویتامین C می تواند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهن کم جذب مانند منابع گیاهی به آهن فرمهایی که جذب آن آسان تر است کمک می کند .
این امر به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است ، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.
در حقیقت ، صرفاً 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است 67 درصد جذب آهن را بهبود بخشد 
در نتیجه ، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در بین افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.
در یک مطالعه به 65 کودک مبتلا به کم خونی فقر آهن خفیف ، یک مکمل ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند.
اگر میزان آهن کمی دارید ، مصرف بیشتر غذاهای سرشار از ویتامین C یا مصرف مکمل ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن خون شما کمک کند.
 
6. ایمنی را تقویت می کند
یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم به مصرف مکمل های ویتامین C روی می آورند تقویت ایمنی بدن است ، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد.
اول ، ویتامین C به تشویق تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند ، که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کنند.
دوم ، ویتامین C به این سلولهای سفید خون کمک می کند تا ضمن محافظت از آنها در برابر صدمه توسط مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد ، از کارآیی بیشتری برخوردار شوند.
سوم ، ویتامین C یک بخش اساسی از سیستم دفاعی پوست است. به طور فعال به پوست منتقل می شود ، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به تقویت موانع پوست کمک کند .
مطالعات همچنین نشان داده اند كه مصرف ویتامین C می تواند زمان بهبود زخم را كاهش دهد.
علاوه بر این ، سطح پایین ویتامین C با پیامدهای بهداشتی ضعیف مرتبط است.
به عنوان مثال ، افرادی که ذات الریه دارند ، ویتامین C کمتری دارند و به نظر می رسد مکمل های ویتامین C باعث بهبود زمان بهبودی می شوند.
 
7. با افزایش سن از حافظه و تفکر خود محافظت می کنید
دمانس اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم تفکر و حافظه ضعیف به کار می رود.
این بیماری بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و به طور معمول در بزرگسالان مسن مشاهده می شود.
مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز ، ستون فقرات و اعصاب (در کل با عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد .
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. مقادیر کم این ویتامین به اختلال در تفکر و یادآوری مرتبط است.
علاوه بر این ، مطالعات متعددی نشان داده اند که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است ویتامین C خون پایین تری داشته باشند .
علاوه بر این ، مصرف زیاد ویتامین C از مواد غذایی یا مکمل ها نشان داده شده است که با افزایش سن ، تأثیر محافظتی در تفکر و حافظه می گذارد.
در صورت دریافت مقدار کافی ویتامین C از رژیم غذایی ، ممکن است مکمل های ویتامین C در برابر شرایطی مانند زوال عقل کمک کند.

نوشتن نظر